O’Less festiwal

Festiwal poświęcony kulturze lesbijskiej. Jego celem jest rozpoznanie Lesskultury w Polsce. Przyjrzenie się zdarzeniom polskiej Lesshistorii. Wyszukiwanie nie/znanych lesbijskich artystek. Ostatecznie – stworzenie kulturalnej Lessmapy w Polsce. Impreza, która pozwoli wszystkim artystkom na równych prawach pokazać się szerszej widowni. Jedynym wyznacznikiem jest poczucie lesbijskiej tożsamości kulturowej.

Festiwal zrodził się z potrzeby wypełnienia poważnej luki. W rozpychanej – przez wszelkie odmienności – przestrzeni mainstreamowej wciąż brakuje Lesskultury. Pojawia się czasem wśród wątków LGBT, ale to raczej mniejszość w mniejszości. W efekcie w Polsce de facto brak lesbijskiego języka, lesbijskich idolek, lesbijskich wzorców … etc. etc. etc.

Festiwal jest ryzykownym pomysłem wyodrębnienia tego, co lesbijskie, choć właśnie trudno to, co lesbijskie zdefiniować. Jest lesbijskim działaniem tożsamościowym w czasach zamazywania granic – w coraz modniejszym pojęciu – queer.

Festiwal skierowany jest do osób, czujących się lesbijkami. Zaprasza artystki różnych dziedzin kultury. Obejmuje Sztuki plastyczne (instalacje malarstwo rzeźba fotografia) / Teatr (performance, kabaret, taniec, dramat, formy pokrewne) / Literaturę / Muzykę / Sport.

Festiwal odbywać się będzie w 2 etapach: I etap (marzec – lipiec 2012) oraz II etap (wrzesień lub październik 2012).

Festiwal chce promować lesbijską aktywność. Dlatego w I etapie festiwalu nadesłane propozycje uczestniczek prezentowane będą na blogu, a także podczas imprez organizowanych w Warszawie – jeszcze przed finałowym wydarzeniem festiwalu.

Festiwal jest odpowiedzią na normatywne widzenie sztuki – posługujące się tzw. „uniwersalnymi” kryteriami oceny, które wartościują i które nie powinny być miarą sztuki lesbijskiej. Dlatego nadesłane prace nie będą podlegać selekcji artystycznej.

Festiwal zachęca do przygotowania propozycji artystycznej specjalnie na tę okazję. Namawia do stworzenia lesbijskich artystycznych grup czy inicjatyw społecznych, które zakorzenią się w polskiej rzeczywistości. Można zacząć od przyłączenia się do grupy fanowskiej O’Lesss na Facebooku.

Festiwal organizowany jest przez nieformalną grupę, która otwarta jest na współpracę z lesbijskimi grupami formalnymi i nieformalnymi. Do wspólnego działania zaprasza też singielki zaangażowane w saficką sprawę. Szuka partnerek, współorganizatorek zarówno merytorycznych jak i organizacyjnych.

Festiwal jest inicjatywą społeczną i działa wedle zasady non profit. Przybierze taką formę, na jaką pozwolą finanse.

Festiwal skupiony na jest na polskiej Lesskulturze, ale zainteresowany jest także kontaktem z Lesskulturą wschodu i zachodu Europy.

Organizatorki: Damski Tandem Twórczy (Monika Rak/Agnieszka Małgowska) – inicjatorki, Marta Konarzewska – literatura, Agnieszka Małgowska – teatr, Barbara Gibson – fotografia, Dagmara Molga – film, Monika Rak – sztuki plastyczne, Anna Wojkiewicz – muzyka, Suzi Andreis – sport.

Blog projektu
O’Less na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *