Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji – warsztaty komiksowe

arteria-warsztaty„Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji” to interdyscyplinarny projekt, na który składały się warsztaty międzykulturowe i komiksowe, wydarzenia kulturalne, wystawy i publikacje prac stworzonych przez uczestniczki w trakcie warsztatów. Celem projektu jest zwrócenie poprzez sztukę szczególnej uwagi na rolę kobiet w przemianach społeczno-politycznych w Polsce i Egipcie.

Realizacja projektu rozpoczęła się w listopadzie w Gdańsku. Jego podstawą były pięciodniowe warsztaty komiksowe dla 30 uczestniczek z Polski i Egiptu w wieku od 18 do 35 lat, które poprowadziło troje artystek i artystów z obu krajów. Tematem warsztatów była rola kobiet w przemianach społeczno-politycznych w Polsce i Egipcie. Przemyślenia uczestniczek zostanły zaprezentowane w formie stworzonych przez nie komiksów. Wprowadzeniem do warsztatów komiksowych były jednodniowe warsztaty międzykulturowe dla uczestniczek, artystek i artystów poprowadzone przez polskie i egipskie ekspertki. Otwarta dyskusja o demokracji, prawach człowieka, równouprawnieniu i różnorodności pomogła uczestniczkom lepiej zrozumieć motyw przewodni projektu i wzmocni ich artystyczną ekspresję.

W ramach projektu zaplanowane są różne wydarzenia kulturalne dla uczestniczek, których celem jest integracja grupy. Rezultatem projektu będą wystawy w Polsce i Egipcie oraz publikacje w Internecie.

Efekty warsztatów zaprezentowane zostały na wystawie w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury – Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Od 9 do 30 stycznia prace będzie można zobaczyć je w średniowiecznych piwnicach Międzynarodowego Centrum Kultury, Rynek Główny 25 w Krakowie. Otwarcie wystawy odbędzie się w dniu 9 stycznia o godz. 18.00.

W dniach 13 lutego – 6 marca będzie ją można zwiedzać w Galerii Komiksu „Cheap East”. Otwarcie wystawy odbędzie się 13 lutego, start o godz. 19. Cheap East, ul. św. Marcin 80/82, CK „Zamek”, sala 101.

Projekt jest realizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku we współpracy ze Stowarzyszeniem Arteria (Polska) i Centrum Kultury i Sztuki Współczesnej Darb 1718 (Egipt) przy wsparciu finansowym Fundacji im. Anny Lindh i jest jednym z wydarzeń realizowanych w ramach 8. Festiwalu Kultur Świata Okno na świat.

3 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *