0

Zmarła Claire Bretécher, ikona francuskiego komiksu

Bretécher w swoim atelier w Paryżu, w 1979. Fot. Liselotte Erben / Sygma

Claire Bretécher, ikona francuskiego komiksu, zmarła 10 lutego w Paryżu, w wieku 79 lat.

Claire Bretécher, na początku lat 60. przeprowadziła się z Nantes do Paryża, bo jak sama mówiła, było to jedyne miejsce w którym mogła żyć rysując. Już w 1963, pewnym krokiem weszła do wyłącznie męskiego, w tamtych czasach, francuskiego środowiska komiksowego, zaproszona przez Goscinny’ego do narysowania serii Le Facteur Rhésus do stworzonego przez niego periodyku “l’Os à Moelle”. W latach 60. rysowała dla “Record”, “Tintin” i “Spirou” tworząc serie Claire et Pétronille, Baratine et Molgaga, Hector oraz Les Gnan-Gnan, Les Naufragés i Robin des Foies. W 1969 podjęła współpracę z magazynem komiksowym “Pilote” (założonym przez Goscinny’ego, Charliera, Uderzo i Hébrarda), tworząc niezapomnianą postać średniowiecznej księżniczki Cellulite, feministki wyprzedzającej swoje czasy, dla której nie istniały tematy tabu.

Claire Bretécher / Dargaud

W latach 70. tworzyła dla “L’Écho des Savanes” oraz dla tygodnika “Le Nouvel Observateur”, w którym przez prawie dekadę publikowała kultową serię Les Frustrés, oraz późniejszą serię Les Mères traktującą o macierzyństwie z punktu widzenia wielu bohaterek, w przeróżnych sytuacjach, które łączyło jedno – ciąża. W latach 80. na fali sukcesu serii Les Frustrés, Claire Bretécher wydała w wydawnictwie Dargaud m.in.: Destin de Monique (1983), Docteur Ventouse, bobologue (1985, 1986) czy słynną Agrippine (1988-2001).

Tworzyła bohaterki, które bawiły i inspirowały, ponad podziałami, poruszając tematy seksualności, płciowości, macierzyństwa, legalizacji aborcji czy feminizmu w najróżniejszych aspektach życia codziennego. Jej komiksy publikowane przez czołowe francuskie wydawnictwa, inspirowały i będą inspirować kolejne pokolenia twórczyń i twórców komiksowych.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *