0

Janina Wasiłojć-Smoleńska bohaterką komiksu

jachnaMuzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wydało komiks, którego bohaterką jest Janina Wasiłojć-Smoleńska, ps.”Jachna”. Autorami scenariusza są Daniel Chraniuk i Zbigniew Tomecki, rysunki wykonała Gabriela Becla.

Jachna to nie jedyna czerwcowa publikacja MIIWŚ. Ukazały się również komiksy: Akcja Kopernik (do scenariusza Elżbiety Olczak, rys. Sławomir Kiełbus) i  Katyń (sc. Agata Abramowicz, rys. Jacek Michalski).

[opis wydawcy]
Oddajemy w Twoje ręce opowieść o Janinie Wasiłojć-Smoleńskiej. “Jachna”, bo taki pseudonim nosiła nasza bohaterka, była sanitariuszką w oddziałach partyzanckich Armii Krajowej na Wileńszczyźnie w czasie II Wojny Światowej oraz w 5 Wileńskiej Brygadzie AK, walczącej z władzą komunistyczną po zakończeniu wojny. Za czynny opór wobec komunistów spędziła 10 lat w więzieniach.

Do przybliżenia partyzanckiej i więziennej historii “Jachny” zachęciły nas nie tylko jej burzliwe losy oraz postawa, ale również kilka niezwykłych przedmiotów – jej osobistych pamiątek – przechowywanych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jest to między innymi dar współwięźniarki – pudełeczko na różaniec, który niestety się nie zachował, gdyż jego paciorki wykonane były z chleba.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *