0

„Ersatz” – wystawa Sławy Harasymowicz

ersatzJutro w Muzeum Etnograficznym w Krakowie o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy Ersatz Sławy Harasymowicz. Wystawa czynna w dniach 10 maja – 15 czerwca 2014.

Instalacja Sławy Harasymowicz pt. „Ersatz” to kolaż fotografii, rysunków, prac graficznych, tekstów, a także obiektów wybranych z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Autorka korzysta z napięć powstałych przy pracy z dokumentami, memorabiliami, artefaktami muzealnymi. Świadomie też w swoją instalację wplata wątki fikcyjne, tworzy nowe historie, stawia niezadane wcześniej pytania.
Wystawa powstała w trakcie prób rekonstrukcji historii rodziny i stopniowego odkrywania jej przecięć z traumatycznymi wydarzeń historii powszechnej. Trasa, którą w projekcie podąża artystka, leży między miejscowością Stryj na dzisiejszej Ukrainie, a Krakowem.

Ersatz to namiastka, zastępnik czegoś lepszej jakości lub większej wartości. Odtwarzana przez artystkę, z pamięci swojej, osób żyjących, a także rozlicznych dokumentów historia nie jest pełna. Dużo w niej wątpliwości, a także naddań i wtrąceń. W ten jednak sposób budowana jest zupełnie nowa jakość tej opowieści.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Dom Esterki, ul. Krakowska 4

Wydawnictwo Komiksowe planuje wydać w 2014 komiks Człowiek-Wilk Richarda Appignanesi, z ilustracjami Harasymowicz.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *