1

Porozmawiajmy o Jungle Night

renata-gasiorowska (1)wywiad opublikowany pierwotnie na blogu Kopiec Kreta

W zestawie najnowszych mini kuš!, od numeru 18 do 21, znajduje się także komiksowy mini-album polskiej autorki – Renaty Gąsiorowskiej, który nosi tytuł Jungle Night. Poprosiłem Renatę, aby w kilku zdaniach opowiedziała o swej mini-książce („mini”, ponieważ całość liczy sobie 28 stron, a format jest niewielki, a poręczny, bo A6) i o tym jak doszło do współpracy z kuš! komikss. Z naszej korespondencji wyszła mini-rozmowa:

Do współpracy doszło tak, że David Schilter wysłał mi maila z zapytaniem, czy nie zrobiłabym mini kuš!. Oczywiście się zgodziłam. Mój komiks miał być w poprzedniej serii. No wiesz, w tej z Inés Estrada i Emelie Östergren, ale się nie wyrobiłam. Musiałam najpierw zrobić film animowany do szkoły, dlatego dopiero teraz jestem.

renata-gasiorowska (2)To nie jest Twoja pierwsze publikacja dla „kuš! komikss”.

Wcześniej moje komiksy były w magazynie š! drukowane 2 razy. Łotweską ekipę poznałam w Poznaniu podczas Ligatury w 2011 roku, gdy uczestniczyłam w piczingu, Dawid był jednym z jurorów. A w zeszłym roku byłam na warsztatach w Rydze organizowanych przez nich. Oprócz szorów w różnych polskich (m.in. w Maszinie) i zagranicznych zinach nigdy nie miałam samodzielnej publikacji, żadnego albumu. Jungle Night to moja pierwsza zupełnie solowa produkcja i do tego wydany na Łotwie, ale po angielsku!

Możesz trochę opowiedzieć o fabule?

Nie chcę zdradzać za wiele, powiem tylko, że jest to trochę emo-historyjka o tajemniczym zniknięciu nastoletniej dziewczyny podczas imprezy w dżungli. Tak jak w obu moich poprzednich szortach z š!, tradycyjnie wszystkie występujące postaci są zwierzątkami. A bohaterka przypomina trochę dziewczynki z tamtych historyjek, dlatego myślę, że to się całkiem ładnie składa w jakiś dłuższy ciąg a nawet całość.

renata-gasiorowska (3)Tak, pamiętam w 9. numerze jest dziewczynka, która aby zaimponować koleżankom, sika w windzie. Czy w „Jungle…” również ona występuje?

Nie, bohaterka z mojego mini kuš! na pewno nie jest dokładnie tą samą osobą. W numerze kobiecym, o którym wspomniałeś, była Lotta Axolotl. W numerze 11, tym o sztuce, występowała Niebieska (Blue, taki był też tytuł komiksu), a ta dziewczynka z mojego albumu ma na imię Lili. Ale wszystkie one są trochę do siebie podobne. Mogły by być tą samą osobą w różnych okresach życia, bo Lotta miała 7 lat, a Blue i Lili to nastolatki. Wymyśliłam je sama, więc mają coś ze mnie. A wszystkie historie były mniej lub bardziej inspirowane moimi prawdziwymi przeżyciami, emocjami etc.

—-

„kuš!” to magazyn komiksowy założony w Rydze w 2007 r. przez szwajcarskiego absolwenta prawa, Davida Schiltera i grupę młodych Łotyszy, w tym Zane Zajanckauską.
Prezentuje awangardowy komiks z całego świata, często eksperymentujący z językiem wizualnym i narracją komiksową. Komiksy publikowane są po angielsku, a pismo ma szeroką dystrybucję na świecie.
„kuš” stara się promować także twórców komiksowych z Europy Wschodniej. Publikowali w nim również Polacy: Maciej Sieńczyk, Jakub Woynarowski czy Renata Gąsiorowska. Łotewska redakcja za tzw. numer kobiecy zdobyła w tym roku nagrodę na najbardziej prestiżowym festiwalu komiksowym w Angouleme, w kategorii komiks alternatywny. Poza wydawaniem magazynu grupa organizuje również warsztaty i wystawy komiksowe. W tym roku byli gośćmi Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej Ligatura w Poznaniu. W Polsce dystrybucją „kuš” zajmuje się Centrala.

Zobacz także:

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *