1

Album Satrapi znów na cenzurowanym

image025Powieść Persepolis Marjane Satrapi znów wzbudza kontrowersje. Tym razem w szkołach publicznych w Chicago nakazano jej usunięcie z bibliotek i klas.

Powodem ma być drastyczność komiksu, a szczególnie przedstawione w nim sceny tortur.  Dyrektor Chicagowskich Szkół Publicznych Barbara Byrd-Bennett uznała, że album nie powinien być czytany przez siódmoklasistów i młodszych uczniów.

Spotkało się to z protestem rodziców, nauczycieli, a także starszych uczniów. W sprawie chicagowskich szkół zabrała głos także sama autorka krytykując decyzję Byrd-Bennett.

Byrd-Bennett zaprzeczyła jakoby to ona wydała nakaz usunięcia Persepolis ze szkolnych zasobów, a jedynie zaproponowała zmianę regulaminu tak, by komiks dostępny był w programie nauczania dla starszych odbiorców. Sprawa jest wciąż w toku.

Niekończące się problemy albumu i powstałego na jego podstawie filmu objawiły się już m.in. procesem sądowym i zamieszkami w Tunezji, potępieniem autorki przez irański rząd. Ambasada Iranu przyczyniła się też do wstrzymanie emisji animowanego Persepolis m.in. na festiwalu w Bangkoku.

Przypadek chicagowskich szkół to nie wyjątek. Kilka lat temu nakazano usunięcie egzemplarzy antologii Stuck in the Middle z bibliotek w Południowej Dakocie. Przyczyną był protest rodziców dzieci uczęszczających do tamtejszej szkoły średniej, którzy stwierdzili, że zawierający czteroliterowe słownictwo, obrazy palenia papierosów oraz pierwszych doświadczeń seksualnych zbiór, jest nieodpowiednią lekturą dla młodzieży.

Zobacz także:

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *