0

Wystawy w ramach MFKiG

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi zbliża się wielkimi krokami. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 5-7 października. Część festiwalowych wystaw będzie dostępna dla zwiedzających jeszcze we wrześniu.

20 września w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (Łódź, ul. Piotrkowska 282) startują m.in. wystawy prac Bereniki Kołomyckiej, Małgorzaty Dmitruk oraz Polski Komiks Kobiecy (dot. antologii wydanej nakładem timof comics).

[materiały prasowe]
Wystawa „Berenika Kołomycka. Monografia”
Wystawa laureatki 22. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Berenika Kołomycka – urodzona w 1983 r. w Warszawie; autorka ilustracji książkowych i prasowych, a także opracowań wizualnych w grach komputerowych; publikowała w antologiach “44”, “City stories”, “W sąsiednich kadrach”; wyróżniona w konkursie Solidarności za komiks “Stój i patrz”; “Wykolejeniec” to albumowy debiut i praca dyplomowa na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współpracuje ze scenarzystą Grzegorzem Januszem.
 
Wystawa „Polski komiks kobiecy”
To, że kobiety rysują nie jest niczym dziwnym, ani nadzwyczajnym. Jedynie to, że są to – tak kojarzące się z męską domeną działań twórczych – komiksy, może budzić lekkie zainteresowanie. Czyżby był to przejaw mody – czasów parytetów i wszechobecnego zfeminizowania…? Być może. Ale gdyby nawet tak właśnie było – należałoby się tym faktem nie przejmować, a cieszyć. Bo świat kobiecej wyobraźni naszych komiksowych twórczyń (rysowniczek i scenarzystek) ma do zaoferowania niesamowicie dużo. To dawka inteligentnego humoru i interesującej narracji. Sporo tu autoironii, co panom, niestety, nie przychodzi łatwo, a świadczy o pewności siebie i zdecydowaniu. Pokaz wirtuozerii słowa, no i magia kreski. Na wystawie znajdują się prace m.in. Aleksandry Spanowicz, Ewy Juszczuk, Joanny Karpowicz, Olgi Wróbel, Sylwii Resteckiej, Agaty Wawryniuk i wielu innych.
 
Wystawa „Małgorzata Dmitruk – Historie z tego świata”
Małgorzata Dmitruk urodziła się w 1974 r. w Bielsku Podlaskim na Białostocczyźnie. W 1993 r. rozpoczęła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku na Białorusi. W latach 1995-1999 kontynuowała studia na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1999 r. w pracowni prof. Władysława Winieckiego. Od 1995 związana z eksperymentalną pracownią w Mińsku na Białorusi prowadzoną przez Dimitra Wasilicza Małatkowa. Od 2002 r. asystentka prof. Rafała Strenta w Katedrze Grafiki Warsztatowej na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Wielokrotnie nagradzana. Zajmuje się grafiką, malarstwem, tkaniną unikatową i książką artystyczną. Twórczość Małgorzaty Dmitruk wyrasta z jej osobistych doświadczeń i wspomnień rodzinnego Podlasia, regionu przenikania się i współistnienia wielu kultur, stanowiącego dla artystki źródło tematów, motywów, obrazów, którym poprzez własne doświadczenia i wrażliwość potrafi nadać uniwersalne znaczenie. Na wystawie prezentowane są jej grafiki w sposób wykorzystujący narrację sekwencyjną.

Dokładny plan wystaw możecie śledzić na stronie festiwalowej.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *