1

Helsinki Story

Inicjatywa Polskiego Dnia Darmowego Komiksu zapoczątkowana w 2007 przez wydawnictwo timof i cisi wspólnicy została zastopowana dwa lata później. W 2012 powraca za sprawą Lubelskiego Stowarzyszenia Fantastyki, które dość niespodziewanie wydało „Helsinki Story”. Komiks ukazał się w ramach IV Lubelskich Spotkań z Komiksem.

Obyczajowa historia z elementami komedii, tak można scharakteryzować publikację której autorką jest Karolina Radaj. Dwie bohaterki – Królik i Mery – wyruszają w podróż do stolicy Finlandii. Na 20 stronach znalazł się zapis ich przygotowań, wojażu oraz pierwszych doświadczeń w nowym miejscu. Dziewczętom towarzyszy, początkowo niezauważony, mały Nikczemnik, który co rusz wymyśla kolejne psoty by utrudnić i zepsuć im odpoczynek.

Karolina Radaj sprawnie posługuje się komiksową materią, a jej miły dla oka, nieco cartoonowy styl rysunku ma pewną cechę charakterystyczną – postaci pozbawione są nosów. Całość wykonana jest dość starannie i z zachowaniem detali.

Widać, że autorka dobrze czuje się w komediowej konwencji wykorzystując zarówno dowcipy słowne, jak i sytuacyjne. Dodatkowym atutem „Helsinki Story” jest język jakim posługują się bohaterki i prowadzone przez nie naturalistyczne dialogi. Same postaci Królika i Mery zostały tak skonstruowane, że doskonale sprawdziłyby się w dłuższej opowieści.

„Helsinki Story” choć jest lekturą krótką i lekką, zdradza ogromny potencjał autorki, który mam nadzieję będzie mogła rozwinąć w pełnowymiarowym albumie.

Zobacz także:

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *