1

Gejowska ofensywa komiksowa

Tuż po tym jak w trakcie londyńskiego festiwalu Kapow Dan DiDio z wydawnictwa DC Comics poinformował, że jedna z kluczowych męskich postaci zostanie zredefiniowana i dokona coming outu jako gej, odpowiedź z Marvela nadeszła błyskawicznie. Marvel ogłosił, że w przyszłym miesiącu na łamach 51 nr. Astonishing X-Men odbędzie się gejowski ślub Northstara i Kyle’a.

O ile wątek ślubu w X-men nie zaskakuje, tak w mediach rozgorzała dyskusja o tym, kto może być nowym gejem w uniwersum DC. Pojawiły się nawet takie rewelacje jak Superman. Rok temu DiDio twierdził, że jest zwolennikiem nadawania homoseksualnej orientacji nowym postaciom, a nie już istniejącym bohaterom. Jak powiedział pierwszy vice-prezes DC Bob Wayne „wizja DiDio wyewoluowała pod wpływem ostatniej deklaracji prezydenta Obamy (poparcie dla małżeństw homoseksualnych-przyp. red.)”.

Odmieniona postać pojawi się w serii New 52, która sama w sobie jest pewnego rodzaju odwróceniem porządku uniwersum DC.

Zobacz także:

One Comment

  1. Trochę zabawne jest to prześciganie się w gejowskich motywach. Zmiany jakie ma przynieść seria New 52, a do których należny zmiana orientacji jednej z postaci, wcale nie musi wyjść wydawcy na dobre. Rozumiem podjęcie w Batwoman kwestii DADT, ślub w X-Menach i wcześniej w Kevinie Kellerze, będące efektem społecznych i politycznych dyskursów oraz zmian. Ale „dorzucanie” kolejnego geja wydaje mi się działaniem na siłę. W dzisiejszych czasach nie potrzeba geja w komiksie by zszokować / zdobyć nowy target / czy coś tam jeszcze bo geje w komiksach nikogo już nie dziwią. Oczywiście będą głosy „za” i „przeciw” ale to normalne. I na pewno nie będzie to taka skala sprzeciwu jak 5, 10 czy 20 lat temu. Dlatego też niezrozumiały i zabawny jest dla mnie pomysł DC. Nie krytykuję samego wątku późnego coming outu, bo wiemy, że w życiu różnie bywa. Poddaję jedynie w wątpliwość słuszność dodawania geja aby już zmieniająca uniwersum seria New 52 miała je zmienić jeszcze bardziej.

    Przy okazji, ja się pytam, a gdzie kolejne lesbijki? Czy jedna Batwoman i Question wyczerpały już możliwości DC? Czy może jednak obawiają się wydawcy utraty czytelników gdy seksbomba w obcisłym lateksowym kostiumie będąca bohaterką mokrych sennych marzeń czytelników okaże się niezainteresowana mężczyznami?

    Gej nie dziwi, lesbijka jest niedopuszczalna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *