1

Kochać zbyt mocno

„Kochać zbyt mocno, czyli o tym, jak wygląda przemoc domowa” Rosalind B. Penfold to studium na żywym organizmie: autorka w czasie trwania dziesięcioletniego (sic!) toksycznego związku pisze dziennik i rysuje, aby poradzić sobie z przerastającą ją sytuacją – w ten sposób powstaje komiks dokumentujący etapy rozwoju przemocy domowej.

Zaczyna się sielankowo: Roz poznaje Briana, jak wydaje się początkowo, księcia z bajki, jednak w kolejnych rozdziałach coraz wyraźniej widać, że jest on raczej potworem z „Pięknej i bestii”, z tą różnicą, że w przypadku Briana nie jest możliwe zakończenie „i żyli razem długo i szczęśliwie”. Roz doświadcza od niego wszystkich rodzajów przemocy: słownej, emocjonalnej, psychicznej, seksualnej i fizycznej. Jest m. in. poniżana, zdradzana, pozostawiona bez wsparcia po koniecznej ze względów zdrowotnych aborcji, bezradna wobec przemocy na dzieciach Briana, osieroconych przez jego pierwszą żonę.

Jednak z racji tego, że przemoc domowa to cykle zmieniających się faz (faza narastającego napięcia – faza ataku – faza tzw. „miesiąca miodowego”, podczas której partner staje się inną, wyciszoną osobą, okazuje skruchę i wydaje się, że wszystko można zacząć od nowa), Roz wciąż ma nadzieję, że Brian zmieni się na lepsze. Zagubiona w sinusoidzie następujących po sobie czułości i okropności, wypiera oczywistości i szuka usprawiedliwień dla jego zachowań.

Sytuacja zmienia się dopiero, gdy sama Roz decyduje się ją zmienić – odchodzi od Briana i sięga po pomoc. Sekwencje przedstawiające rozmowy Roz ze wspierającymi ją matką i przyjaciółkami wyraziście ilustrują właśnie ten z problemów dotyczących przemocy domowej wobec kobiet – jej ofiarom nie można pomóc, same muszą zdecydować o jej zakończeniu, dopiero wtedy, kiedy będą na to gotowe.

Plus dla autorki za umieszczenie epilogu prezentującego jej rozmowę z psychoterapeutką pięć lat po zakończeniu związku.

Styl rysunków, z racji ich powstawania na bieżąco, jest różnorodny, oddający ducha sytuacji.

„Kochać…” to lektura obowiązkowa do wychowania do życia w rodzinie i dla uczennic, i dla dorosłych kobiet. Wiedza daje siłę.

Zobacz także:

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *