0

Badania okresowe w Piekarni

Od 5 marca w Piekarni Cichej Kobiety (ul. Fabryczna 13) w Zielonej Górze można oglądać Badania Okresowe, wystawę prac Martyny Krutulskiej-Krechowicz. Wystawa potrwa do końca marca.

[info prasowe]
Martyna Krutulska-Krechowicz – rodowita Zielonogórzanka. W 2009 obroniła dyplom magisterski z Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Na komiks – jak sama mówi – natknęła się przypadkiem. W 2004 roku przejęła Grupę Grafiki Komiksowej w ZOK Amfiteatr i od tego się zaczęło. Prowadziła spotkania Grupy przez kolejnych 5 lat. Komiks stał się jej naturalnie bliski. Rysowanie zaczęło być codziennym rytuałem, metodą na skomentowanie i odreagowanie rzeczywistości. Pod koniec 2010 roku, namówiona przez koleżankę (którą od tej pory żartobliwie nazywa swoją „kuratorką”) przestała rysować „do szuflady”. Od 8. grudnia 2010 jej prace można oglądać w Internecie – jako Niecodziennik.

Badania Okresowe, to druga wystawa indywidualna Martyny Krutulskiej-Krechowicz, na której prezentowane będą jej prace rodem z Niecodziennika. Album ten jest zapisem spostrzeżeń i rzeczywistości otaczającej autorkę. Cytowane sytuacje mają miejsce, nie są stworzone tylko i wyłącznie na potrzeby rysunków. Dodatkowo sytuacje te są na tyle uniwersalne, że mogłyby dotyczyć wielu innych osób, nie tylko tych narysowanych. W tym tkwi siła Niecodziennika. Zawiera ciekawostki, które mogłyby nas dotyczyć, ale których w codziennym pędzie często już niedostrzegany. Tytuł wystawy jest nawiązaniem do męskiego wytłumaczenia niezrozumiałych kobiecych zachowań, które autorka opisuje, ilustruje i bada. Oczywiście jest to kobiecy komentarz, kobiece spojrzenie, jednak ciężko byłoby oczekiwać innego, skoro autorka kobietą jest właśnie. I tej szeroko pojętej kobiecości poświęca swoją uwagę. Poza tym każdemu z nas takie badanie się przyda – przyda się odświeżyć spojrzenie na niektóre sprawy, wyostrzyć spostrzegawczość i przetestować własne poczucie humoru.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.