1

Aborcyjny spór wokół “Doonesbury”

Garry Trudeau dotychczas tylko raz napotkał na spory problem z publikacją jednego z odcinków swojego stripa Doonesbury na łamach prasy. Było to w 1985 roku gdy stworzył “prequel” do filmu Niemy Krzyk. Teraz się to zmieni.

W Teksasie, jednym z najbardziej konserwatywnych stanów USA, wprowadzono ustawę zmuszającą kobiety chcące dokonać aborcji do poddania się przed zabiegiem badaniu USG na którym mogą obejrzeć płód i usłyszeć bicie jego serca.

Doonesbury podążające za aktualną sytuacją społeczno-polityczną w Ameryce podejmuje różnorodne tematy. Jeden z marcowych odcinków poświęcony został teksańskiej ustawie. Bohaterka stripu udaje się do kliniki aborcyjnej w której przechodzi przez kolejne etapy uświadamiania jej zła które chce wyrządzić i obarczania wstydem.

W efekcie wiele dzienników odmówiło publikacji stripa, niektóre z działu komiksowego przeniosły ten odcinek do działu z opiniami. Jeszcze inne udostępniają go online. Jedno jest pewne, Trudeau w skuteczny sposób zabrał głos w tej trudnej wokół aborcyjnej debacie.

Zobacz także:

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *