0

Trina Robbins wydaje komiksową biografię Lily Renée

Lily Renée, Escape Artist: From Holocaust Survivor to Comic Book Pioneer to biografia napisana przez Trinę Robbins z ilustracjami Anne Timmons i Mo Oh. Komiksowa biografia śledzi losy Lily Renée Phillips – jednej z pierwszych artystek komiksowych w Stanach Zjednoczonych.

Urodzona około 1925 roku w Wiedniu, Lily Renée Wilheim została wychowana w rodzinie z wyższej klasy średniej. Kiedy naziści przejmują władzę w Austrii w 1938 roku, matka Renee, apeluje do brytyjskiej rodziny dziewczynki, z którą w ramach lekcji angielskiego Lilly koresponduje – o przyjęcie jej córki. Kiedy młoda Lily przybywa do rodziny swojej korespondentki, zostaje zmuszona do nieodpłatnej pracy jako sługa. Podejmuje pracę również w kilu innych miejscach starając się zgromadzić pieniądze i znaleźć sponsorów dla jej rodziców. Półtora roku od przyjazdu do Anglii Lily otrzymuje wiadomość od rodziców, którym udaje się uciec do Stanów Zjednoczonych. Lily rozpoczyna „męczącą lecz owocną podróż” dzięki której dołącza do swojej rodziny. Jako młoda dorastająca osoba w Nowym Jorku, Phillips znajduje pracę jako rysowniczka komiksowa. Jedyna kobieta wydająca w Fiction House (najbardziej znana z Sheena: Queen od the Jungle) znosi prześladowania współpracowników i przełożonych, stając się jedną z najbardzuiej szanowanych kobiet w przemyśle.

Trina Robbins to znana krytyczka komiksu i jego badaczka, zwłaszcza komiksu kobiecego. To  również autorka wielu książek o tematyce komiksowej np. From Girls to Grrrlz: A History of Women’s Comics czy The Great Women Superheroes. Działaczka ruchu undergroundowego w latach 70. Na Comix Grrrlz publikowała swój tekst o narodzinach Wimmen’s Comix.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *