0

Nowy komiks Judith Vanistendael

Judith Vanistendael belgijska ilustratorka, sama określająca się mianem Brukselki i Flamandki, której komiks Dziewczyna i murzyn (La Jeune Fille et le nègre) ma zostać wydany w Polsce przez wydwanictwo Timof i cisi wspólnicy, skończyła swój kolejny album, który zostanie opublikowany w tym samym czasie w języku niderlandzkim i francuskim.

Tym razem nie będzie to komiks autobiograficzny, lecz równie zaangażowany w poruszanie tematów niewygodnych lub przemilczanych. David, les femmes et la mort (David, kobiety i śmierć) opisuje bowiem historię bohatera, który dowiaduje się że choruje na raka. Judith Vanistendael tworzy obraz pełen przestrzeni, w którym uwidacznia przy pomocy swych rysunków skrywane, czy też powściągliwie okazywane emocje bohaterów.

Autorka nieprzypadkowo sytuuje akcję w niezwykle zróżnicowanej społecznie dzielnicy Berlina Friedrichshain. U Judith Vanistendael bowiem, dopatrzyć się można kilku „małych aktów politycznych”. Umiejscawia akcję komiksu w Niemczech, jednocześnie poruszając temat eutanazji, która jest tam zabroniona (w przeciwieństwie do Belgii – ojczyzny autorki), czy też podejmując po raz kolejny (Dziewczyna i murzyn) temat zróżnicowania społecznego.

Jest to autorka, która nie po raz pierwszy zabiera głos w trudnej dyskusji, przy użyciu formy komiksowej.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *