0

Mój rok: Wiosna

Tekst opublikowany pierwotnie na Gildii Komiksu

 „Wasze dziecko ma wadę wrodzoną, trisomię 21”. Taka informacja jest dla rodziców ciosem. Świat zmienia się i przewartościowuje w jednej chwili. Specjalna troska i stymulacja jakiej takie dziecko wymaga, stawia opiekunów przed trudnym zdaniem wygospodarowania większej ilości czasu, troski, cierpliwości i finansów. Nie zawsze jednak siły i miłość włożone w wychowanie przekładają się na faktyczne rezultaty w prawidłowym rozwoju młodego człowieka.

Trudy posiadania dziecka z zespołem Downa były już tematem niejednego dramatu emitowanego na szklanym ekranie. Teraz efektem francusko-japońskiej kooperacji, możemy śledzić podobną historię na łamach komiksu. Jean-David Morvan, scenarzysta znany z wydanej w Polsce Armady oraz Jiro Taniguchi, którego kilka mang zostało już zaprezentowanych przez Hanami, stworzyli komiks znakomity. Tetralogia Mój rok jest opowieścią o dziewczynce imieniem Capucine dotkniętej Downem oraz jej rodzicach, próbujących stawić czoła sytuacji w jakiej się znaleźli.

Pierwszy tom o podtytule Wiosna, stanowi wprowadzenie do historii i przedstawienie rodziny Touret. Jest więc ojciec, wiecznie zapracowany i zawłaszczający sobie jedyne prawo do bycia zmęczonym, pracująca zawodowo i opiekująca się domem matka oraz mała dziewczynka, żyjąca w swoim własnym świecie. Początkowo zdawać się może, że fabuła będzie oscylować głównie wokół myśli i uczuć Capucine i rzeczywiście Morvan opisuje jej różnorodne reakcje na sygnały z otoczenia (od imprezy urodzinowej po spotkania z terapeutką). Na tym jednak nie poprzestaje, serwując czytelnikom także retrospekcje oraz opisując wzajemne relacje państwa Touret. Relacje, trzeba dodać, skomplikowane, bo naznaczone decyzjami z przeszłości a związanymi z dzieckiem. Szczególnie Stéphane, który bardzo stara się o to, aby dysfunkcja jego córki była jak najmniej widoczna, ma ogromne problemy z zaakceptowaniem faktu, iż pomoc specjalistów jest w tym przypadku nieunikniona. Jego żal jest tym większy, że niegdyś stali z żoną przed wyborem, który bez wątpienia nie skazywałby ich na wyzwania jakich obecnie doświadczają.

Z zamieszczonych przez obu twórców podziękowań, możemy wywnioskować, że komiks w dużej mierze opiera się na obserwacjach. Dlatego może dziwić, iż tak mało miejsca w fabule poświęcone zostało matce dziewczynki. Można to rozpatrywać jako sensowny zabieg Morvana, gdyż mógłby on nie podołać trudowi oddania wewnętrznego cierpienia kobiety, której dziecko urodziło się naznaczone mongolizmem. Podobnie sprawa ma się z Capucine, która prowadzi narrację w kilku miejscach. Dobrze, że i tu scenarzysta nie przesadził z ilością takich scen, bowiem ukazanie widzenia świata przez upośledzoną osobę, mogłoby przerosnąć jego umiejętności.

Niespieszna fabuła doskonale współgra z klasyczną i uniwersalna kreską Jiro Taniguchiego. Japończyk, który przyzwyczaił nas do swojego realistycznego stylu, tym razem popisuje się jako kolorysta. Barwy nadają jego rysunkom nowego wymiaru.

Myli się ten, kto uzna Mój rok – Wiosna za dramat komiksowy. Obok sytuacji nieprzyjemnych czy konfliktowych, scenarzysta pokazuje także szczęście rodziny. Komiks ten jest ważnym głosem zabranym w kwestii rodzicielstwa upośledzonego potomstwa. Nie antagonizuje go, nie ukazuje dziecka z zespołem Downa jako gorszego od innych równolatków. Mój rok jest zwykła kroniką niezwykłego życia.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.