1

Ruszyły na podbój rysunkowej stolicy!

“Komiksowy przewodnik po Warszawie”, który miał swoją premierę w miniony weekend w trakcie pierwszej edycji festiwalu Komiksowa Warszawa, wciąż można jeszcze zdobyć m.in. w stołecznej Cafe Spokojna! A skoro, zgodnie z hasłem przewodnim warsztatów w gdańskiej Arterii, dziewczyny też rysują komiksy, i ta publikacja nie mogła obyć się bez udziału scenarzystek i rysowniczek – Ady Buchholc, Ewy Juszczuk, Anny Heleny Szymborskiej oraz Koki Skowrońskiej.

Przewodnik został wydany przez Miasto Stołeczne Warszawa przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Komiksowym i Cafe Spokojna. Z każdym przedstawionych w nich miejsc związana jest rysunkowa mini-opowiastka. Publikacja obfituje nie tylko w genialny humor i obyczajowe smaczki, ale także w różnorodnych twórców i twórczynie – skoro jednak, niestety, zabrakło w niej notek na temat autorów i autorek, nadchodzi czas na to, by przedstawić te drugie.

Autorką rysunków do scenariusza Bartka Sztybora o hotelu Marriot jest Ada Buchholc, studentka poznańskiej ASP. Na jej prace możecie się natknąć nie tylko w czasopismach (m.in. Existence, Gaga, Newsweek), ale także na eko-torbach wrocławskiego domu handlowego RENOMA. To jednak nie wszystko – panna Buchholc znalazła się również wśród ilustratorów i ilustratorek, których prace można obecnie oglądać na wystawie towarzyszącej Polskiemu Festiwalowi Reklamy w Europejskim Centrum Muzyki i Sztuki przy Grochowskiej 272 w Warszawie. Warszawiakom i warszawiankom gorąco polecam więc wypad na Pragę, a reszcie zainteresowanych stronę internetową ilustratorki. Jeśli macie natomiast ochotę na zasmakowanie odrobiny, jak sama autorka ujmuje,„nudnego życia podstarzałego emo”, które nakreślone zostało różową, rzecz jasna, kreską, sprawdźcie, co nowego na drugim blogu Ady.

Jeśli natomiast chodzi o „Komiksowy przewodnik…”, parę stron dalej natkniecie się na opowiastkę związaną z Muzeum Powstania Warszawskiego (scenariusz: Tomasz Pastuszka). Też macie wrażenie, że skądś znacie te stylistykę? Tak, to właśnie praca Ewy Juszczuk, tej samej, która stworzyła logo warsztatów „Dziewczyny też rysują komiksy!”. Współautorkę „Komiksowego przewodnika…” możecie usłyszeć także w materiale radiowym mu poświęconym.
Gdzie natomiast pojawiały się dotychczas jej rysunki? Jest współtwórczynią scenariusza publikacji „Komiksowe becikowe”, jej prace znajdziecie też w „Kartonie” i „Jeju”, a także na blogu rysowniczki. W marcu na Comix Grrrlz pojawiła się jej praca związana z Dniem Kobiet. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tym razem po komiksowej Warszawie oprowadza studentka z… Katowic! Już wkrótce będzie ją można spotkać aż w Gdańsku, gdzie weźmie udział w panelu dyskusyjnym „Komiks kobiecy w Polsce” (szczegóły znajdziecie na łamach naszego portalu).

Anna Helena Szymborska to trzecia rysowniczka, którą będziecie mieli okazję poznać w związku z „Komiksowym przewodnikiem po Warszawie” – jej prace znajdziecie także na tej stronie. Swojego bloga prowadzi również współscenarzystka dwóch warszawskich opowiastek komiksowych, Koka Skowrońska.

Następny „Komiksowy przewodnik po Warszawie” ma się ukazać podczas kolejnej edycji festiwalu Komiksowa Warszawa – na rysowników i rysowniczki czekają wciąż przecież praskie kapliczki przy ulicy Ząbkowskiej czy Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa. Pozostaje więc szybko zdobyć tegoroczne wydanie, które, jak na darmową i atrakcyjną publikację przystało, rozchodzi się bardzo szybko. Lokalne patriotki namawiamy z kolei do pomyślenia o innych miastach – czyż nie pora już na konkurencyjny „Komiksowy przewodnik po Krakowie” z rysunkami Agaty Dębickiej?

Zobacz także:

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *