1

Kilka pytań do: Paige Braddock i Abby Denson


Wywiad przeprowadzony w ostatni weekend stycznia podczas festiwalu komiksowego w Angouleme.
Paige Braddock jest autorką “Jane’s World”, mieszka w San Francisco. Strona artystki: www.janecomics.com
Abby Denson publikowała stripy, książki i komiksy takie jak “Dolltopia” i “Tough Love”. Mieszka w Nowym Jorku. Strona www.abbycomix.com

Czytałyście komiksy w dzieciństwie?

Paige Braddock: Jestem całe życie związana z komiksami.
Abby Denson: Tak i czerpałam inspirację z mang, gejowskich mang.

Paige, dlaczego zdecydowałaś się na tworzenie komiksu z lesbijką jako bohaterką? Czy ma to dla ciebie jakieś szczególne znaczenie?

P.B.: Miałam sporo ponad dwadzieścia lat gdy wreszcie pozwoliłam mojej głównej komiksowej postaci być naprawdę wyoutowaną. Wcześniej uważałam, że jej seksualność jest niejednoznaczna. Ale ostatecznie naturalną ewolucją było uczynić scenariusz w Jane’s World dojrzałym i dlatego wszystkie homoseksualne postaci dokonały „coming outu”. Uważam, że to niezwykle ważne dla gejowskich pisarzy/artystów aby móc oddać własne osobiste doświadczenia w swoich pracach.

Abby, nie jesteś lesbijką, a więc co skłoniło cię do rysowania gejowskich komiksów?

A.D.: Nie doświadczyłam homofobicznego wychowania. Tak naprawdę mój ojciec jest gejem, podobnie jak wujek. Interesuję się historiami, które zahaczają o tematy związane z genderem, społeczeństwem, miłością. Gdy miałam te dwadzieścia lat, wysłałam strip komiksowy do gejowskiego magazynu XY. Opowiadał on o nastolatku, który się ujawnia.

A więc zaczęłaś rozsyłać swoje komiksy do czasopism?

P.B.: Tak, po skończeniu szkoły. Dorastałam w Mississippi, chodziłam do szkoły wyższej w Północnej Karolinie, a następnie na studia w Tennessee. Po ich zakończeniu tworzyłam ilustracje dla różnych gazet.

Macie zwykłą pracę czy zarabiacie wystarczająco tworząc komiksy?

P.B.: Nie zarabiam wystarczająco na swoich komiksach ponieważ żyję w jednym z najdroższych rejonów w USA. W winiarni, Północnej Karolinie. Mam 15 minut do wybrzeża Pacyfiku. Moja codzienna praca nie jest taka zła. Prowadzę studio Charlesa Schulza w Santa Rosa. W zasadzie jest to praca związana z komiksami.
A.D.: Mieszkam w Nowym Jorku, który jest bardzo drogi. Pracuję w Mac store, sklepie komputerowym w Nowym Jorku. Moi współpracownicy wiedzą wszystko o moich komiksach i nawet sklep je sprzedaje! Zarabiam pieniądze na komiksach, ale niekoniecznie na swoich, piszę scenariusze dla DC i Marvela, między innymi napisałam scenariusz do Power Puff Girls dla DC. Pisałam historie do Spidermana, Simpsonów i innych.

Paige, zamierzasz zrobić więcej komiksów z Jane?

P.B.: Sądzę, że będzie jeszcze dużo komiksów Jane’s World. W USA mamy aktualnie 9 tomów, a ja jestem na trzydziestej stronie tomu 10. Tak długo, jak historia będzie powstawać, ja będę ją publikować.

Czy rysowanie komiksów zawsze było częścią waszego życia?

P.B.: Zawsze interesowałam się komiksami. Rysowałam je od pierwszej klasy.
A.D.: Ja również, tworzyłam je od zawsze, najczęściej dla przyjaciół, opisując zmyślone romanse, wiesz, takie tandetne, jak to w szkole.

Z Paige i Abby rozmawiała Soizick Jaffre

Zobacz także:

One Comment

  1. Pingback: | Comix Grrrlz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *