0

Karpowicz Joanna

(ur. 1976 r. w Krakowie) – autorka komiksów, malarka. Absolwentka Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Misiaka.

W 2003 r. indywidualną wystawę malarską pt. Pokój 666 prezentowała w galerii Nova na krakowskim Kazimierzu. W pracy nad komiksami posługuje się technikami malarskimi: Szminka była malowana akrylem na papierze płóciennym. Komiks ten zyskał rozgłos ze względu na połączenie brutalnych scen i mrocznej fabuły z wysmakowaną formą graficzną. Zapowiadane były kolejne części: Szelki i Szalik, ale Joanna Karpowicz zrezygnowała z ich realizacji.

Również w 2003 r., w konkursie XIV Międzynarodowego Festiwalu Komiksu Joanna Karpowicz zaprezentowała kilka plansz własnej historii pt. Biblioteka. Ostatecznie znalazły się one w albumie Jutro będzie futro, który jest pierwszą, z zaplanowanych trzech, częścią historii rozgrywającej się drobiazgowo obmyślonym przez autorkę świecie przyszłości. Fabuła Jutra… rozpoczyna się 11 grudnia 4003 r., w mieście New Rome, zbudowanym po apokaliptycznej Wielkiej Suszy na pustyni, a zamieszkanym wspólnie przez ludzi i Inteligentne Zwierzęta (rasę zmodyfikowanych genetycznie zwierząt, zapoczątkowaną przez hodowlany eksperyment w indyjskim laboratorium w roku 2978).

W przerwie prac nad kolejnymi częściami Jutra… autorka stworzyła parę kilkuplanszowych komiksów do międzynarodowej antologii Staruorzz, oddającej satyryczny hołd trylogii Gwiezdnych wojen.

Komiksy

* Ech… życie!, Międzynarodowy Festiwalu Komiksu w Łodzi 2002;
* Biblioteka, Międzynarodowy Festiwalu Komiksu w Łodzi 2003;
* Szminka, scen. Jerzy Szyłak, wydawnictwo, Mandragora, 2003;
* Jutro będzie futro (1), Atropos, 2005;
* Girl’s Power i Piekło – niebo, “Zeszyty Komiksowe” nr 3;
* Staruorzzz: Stare klisze, Kiepski Żart 2006;
* Wujek Franz, “Zeszyty Komiksowe” nr 6;
* Lucky Picture w Kompot – Polsko-izraelski album komiksowy, Kultura Gniewu, Instytut Adama Mickiewicza
* Tribute to Mr.Christa, „Zeszyty Komiksowe” nr 9.

Blog rysowniczki: j-karpowicz.blogspot.com

(za pl.wikipedia.org)

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *