0

Krótkie podsumowanie wydawnicze roku 2007

Zbliża się koniec lutego. My w redakcji nieco zaspałyśmy z podsumowaniami. Nadeszła jednak najwyższa pora aby dokonać wyboru najlepszych naszym zdaniem komiksów jakie ukazały się w 2007 roku w Polsce (i nie tylko). Przedstawiamy nasze Top5, oczywiście zgodne z profilem Comix Grrrlz.
Agata miała małą trudność z wyborem tych pięciu najciekawszych tytułów stąd trochę większa lista. Natomiast nasza redakcyjna specjalistka od komiksu sieciowego – Jagna – przedstawia swoje internetowe typy z zagranicy.
Agata ‘Kriss’ Łaguniak
1. Persepolis tom 2 – wątpiłam w ukazanie się tego komiksu na naszym rynku. Wydawnictwo Post jednak zaskoczyło czytelników sprawiając wymarzony prezent gwiazdkowy. Drugi tom autobiograficznej opowieści Marjane Satrapi przynosi kolejną porcję humoru i wzruszeń. Spotykamy znów znajome postacie, do których zdążyliśmy się przywiązać i szczerze je polubić. Dla Marjane przychodzi czas konfrontacji jej wyobrażeń o świecie Zachodu z bolesną rzeczywistością. Autorka zdaje, nierzadko trudną relację ze swojej podróży do Europy i powrotu do rodzinnego Iraku. Nie wstydzi się przyznać do swoich błędów i porażek. Przede wszystkim jednak kreśli obraz kochającej się rodziny, wspierającej się wzajemnie wobec wszelkich przeciwności losu.
2. Suppli – komiks, jakiego wyraźnie brakowało na rodzimym rynku, pierwsza manga jaka ukazała się nakładem wydawnictwa Hanami. Obyczajowa pozycja, której bohaterka – Fuji stara się ocalić ze swojego życia (zdominowanego przez pracę w agencji reklamowej) jakiekolwiek resztki prywatności. Poza Fuji mamy tu interesują galerię kobiecych postaci, zmagających się z zawodowymi i osobistymi problemami. Autorka potrafi oddać niuanse kobiecej psychiki bez popadania w tani sentymentalizm, czy infantylność. Wiarygodnie przedstawia także realia pracy w korporacji, wymagające zaangażowania i dyspozycyjności niemalże 24 godziny na dobę.
3. Josephine – zbiorcze wydanie przygód Josephine Durmaz. Tym razem pani detektyw otrzymuje zlecenie rozwikłania zagadki statku-widma, który przybił do londyńskiego portu. Wprawdzie można komiksowi zarzucić zmarnowany potencjał, niemniej jednak postać Josephine i wiktoriański klimat jej przygód zapadają w pamięć. Warstwa graficzna doskonale komponuje się z mrocznym nastrojem komiksu. Szkoda, że autor nie pokusił się o dłuższe przygody pani detektyw, z pewnością tak barwna bohaterka jak Josephine zasługuje na co najmniej kilka albumów.
4. Marzi – tytuł, który odbił się głośnym echem we Francji, a teraz został wydany także w Polsce. Autobiograficzna powieść graficzna do scenariusza Marzeny Sowy, narysowana przez Sylviana Savoia, koncentrująca się na realiach życia w PRL-u, jakże egzotycznych dla obcokrajowców, a jakże dobrze nam znanych. Komiks może drażnić narracją, czy prostymi niemal banalnymi obserwacjami z codziennego życia. Jednak należy mu się miejsce w tegorocznym top5 – ten “dziennik” ukazujący PRL oczami małej dziewczynki pozwala poczuć klimat minionych dni.
5. Chcianos – kryminalno-humorystyczna opowieść z najbrzydszą prywatną detektyw świata w roli głównej, debiut wydawnictwa Sutoris. Czy Eduardo Risso, znany z kreowania ponętnych femme fatale potrafi narysować brzydką dziewczynę? Okazuje się, że tak – główna bohaterka Chicanos – A. J. Jalisco do nie należy prawdzie do piękności, ale potrafi być zdumiewająco skuteczna w swoim fachu, pomimo wszelkich przeciwności losu. Tytuł ten porusza także poważniejsze wątki: kwestię nietolerancji rasowej, biedy czy rozmaitych społecznych patologii.
6. Black Hole – głośna powieść graficzna, która wreszcie ukazała się na rodzimym rynku nakładem Kultury Gniewu. Historia przenosi czytelnika do Seattle, w realia lat 70-tych. Wśród nastolatków, którzy maja za sobą inicjację seksualną zbiera żniwo przerażająca choroba, objawiająca się rozmaitymi fizycznymi deformacjami. Autor kreśli losy kilku bohaterów, usiłujących przetrwać w otaczającej ich mrocznej i brutalnej rzeczywistości. Niepokojący klimat Black Hole podkreśla sugestywna kreska Charlesa Burnsa.

Sylwia ‘Louise’ Kaźmierczak
1. Pierwsze miejsce oczywiście dla komiksu Satrapi. Drugi tom Persepolis to bez wątpienia najlepszy komiks jaki ukazał się u nas w ubiegłym roku. Znów znakomita narracja, mówienie o poważnych sprawach w ten charakterystyczny żartobliwy sposób. Umiejętność Satrapi do opisywania i komentowania rzeczywistości doszła w tym tomie do perfekcji.
2. Lou: Codziennik Prawdziwa rewelacja. Śmieszne i życiowe zarazem historyjki, zwieńczone odpowiednią puentą. Ze względu na słodką grafikę może mylnie przypisywać ten komiks jako pozycję skierowaną do młodszych czytelników. A tak naprawdę Lou doskonale obnaża absurdy dorosłego życia. Oby kolejne tomiki utrzymały równie wysoki poziom.
3. Suppli #1 – Manga jakiej zdecydowanie brakowało na naszym rynku. Opowieść o kobietach pracujących i do nich skierowana. Bohaterki około 30-tki, starają się pogodzić życie osobiste z przesłaniającymi wszystko sprawami zawodowymi. Suppli zostało chłodno przyjęte w środowisku mangowym. Na szczęście znaleźli się czytelnicy komiksów, którzy docenili zarówno dojrzalszą tematykę mangi, jak i styl graficzny jakim posługuje się Mari Okazaki. Dzięki temu tytuł nie został zawieszony i możemy cieszyć się regularnie wydawanymi kolejnymi tomami.
4. Chicanos #1 – komediowo-sensacyjna seria Carlosa Trillo i Eduardo Risso dostarcza naprawdę dużo rozrywki. Mało tego, Chicanos jest też całkiem przyzwoitym studium życia ubogiej Latynoski. A sama główna bohaterka pomimo odrzucającej powierzchowności, wzbudza sympatię.
5. Kochać Zbyt Mocno – komiks o przemocy domowej. Temat mocno wyeksploatowany w różnych mediach. Choć autorka – Rosalind B. Penfold – zilustrowała własne doświadczenia, komiksowi brak w kilku miejscach polotu. Komiks trafił do mojego top5 trochę na wyrost, bowiem na mnie nie zrobił spcjalnego wrażenia. Warto jednak zwrócić na niego uwagę ze względu na mocno sugestywne rysunki, a i lektura może dać do myślenia.
Tuż za podium Black Hole Charlesa Burnsa, Marzi Sowy i Savoia oraz Buty Aleksandry Czubek-Spanowicz.

Jagna ‘white’ Waleriańczyk
komiksy sieciowe
1. Girls with Slingshots – Danielle Corsetto
2. Scene language – Corey Marie Parkhill
3. Octopus Pie – Meredith Gran
4. Random Sssembly – Samantha Allen
5. I was kidnapped by lesbian pirates form outer space – Megan Rose Gedris

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *