1

Top5 yuri wydanych w Japonii w roku 2007

Wielkimi krokami zbliża się koniec 2007 roku. Tym razem nie będę pisać trzeciej już odsłony felietonu o sytuacji na rynku yuri w Japonii i poza nią. Wolę skoncentrować się na wydanych w mijającym roku mangach i dokonać mojego, jakże subiektywnego wyboru tych pięciu najbardziej wartych uwagi.

Nie da się ukryć, że 2007 to rok obfitujący w prawdziwy zalew mang z damsko-damskimi wątkami. Oczywiście spora część z tych publikacji to hentai bądź typowe szkolne shoujo-ai. Da się jednak zauważyć postępujący rozwój rynku, stopniowe ukierunkowanie go na starszego odbiorcę i częściową zmianę podejścia do licealnych schematów.

Zaczynając od tegorocznego top5, prezentuje się on następująco:
1. Honey&Honey Deluxe
Drugi tom z uroczą parą w roli głównej. Autorka Sachiko Takeuchi nie tracąc nic ze swojej wysokiej formy scenarzystki przedstawia kolejne zwyczajne sceny z życia Sachiko i Masako – lesbijskiej pary ze stażem. Historie są proste, bezpretensjonalne i chwytające za serce. Poza tym jest to kolejny komiks, który przedstawia obraz życia japońskiej branży.
2. Apple Day Dream
Pierwotnie ukazująca się na łamach Yuri Hime historia Nene Jonouchi. Zachwyciła mnie przede wszystkim świeżością. Nie ma tu licealistek i trzymania z dłonie. Choć akcja rozgrywa się współcześnie, autorka pokusiła się o wprowadzenie klimatów wiktoriańskich przejawiających się w strojach, wyposażeniu mieszkań oraz manierach bohaterek. Historia o projektantkach ubrań, z miłośniczką kobiecych piersi na pierwszym planie.
3. Yuri Hime Wildrose
Sama nie wiem co zadecydowało, że tytuł ten trafił na trzecie miejsce. Chyba forma w jakiej go podano. Taki misz masz typowo szkolnych historii, ale z obsadą starszą niż by się można było spodziewać, a na dokładkę erotyka. Czyli to, co w Hime dopiero zaczęło się pojawiać. Nie jest to publikacja ambitna, ale za to oferująca bardziej wymagającemu czytelnikowi coś więcej poza szkolnymi mundurkami.
4. Girl’s Only
Antologia zawierająca shorty publikowane na łamach queerowego pisma Carmilla. Sześć autorek i dwanaście komiksów. O ile w większości przypadków warstwa graficzna jest przyzwoita, tak fabuła sprowadza się do jednego. Zgodnie z profilem pisma – dorosłe kobiety w dorosłych sytuacjach, skierowanych do konkretnych odbiorczyń. Girl’s Only wywołuje u mnie mieszane odczucia. Z jednej strony natężenie erotyki i ograniczenie fabuły jedynie do niej, stawia tą publikację na równi z hentai. Z drugiej zaś, widać w tych historiach kobiecą rękę, brak tu udziału mężczyzn, nie ma pewnych, nazwijmy to, mało akceptowalnych zachowań. Girl’s Only to pozycja idealna dla homo czytelniczek oczekujących dla odmiany mocno erotycznej, a nie romantycznej fabuły.
5. Kawaii Anata
Antologia prac Hiyori Otsu. Znowu szkoła, znowu uczennice, znów shoujo-ai. Jednak jest w tych shortach coś magicznego, co zachęca do lektury. Być może sporo otoko (butch) w obsadzie, a może po prostu nadanie bohaterkom więcej swobody. Mają swoje życie poza murami szkoły, a przeżywane przez nich rozterki nie ograniczają się do tego, czy koleżanka spojrzy im w oczy. Na pewno Hiyori Otsu ma potencjał i byłaby w stanie stworzyć komiks na miarę Strawberry Shake Sweet.

Tuż za podium, o dziwo, kwartalnik Yuri Hime. Tym razem nie da się powiedzieć o tej publikacji zbyt wiele złego. Widać znaczący rozwój magazynu. Poza umieszczaniem erotyki, zwiększono objętość, zaprezentowane komiksy cechuje większa różnorodność fabularna i graficzna. W niektórych numerach dodawane są gratisowe niespodzianki.
Wydawca Ichijinsha wręcz zalewa rynek tomami wydawanymi pod szyldem YH Comics i zbierającymi poszczególne historie różnych autorek, ukazujące się na łamach jego magazynu. I tak swoich antologii doczekały się między innymi Morinaga Milk, Akiko Morishima, Zaou Taishi i Eiki Eiki. Ale to nie wszystko. Na rynku zawitał nowy magazyn Yuri Hime S, prezentujący również opowieści z uczennicami (ale znacznie młodszymi), skierowane do chłopców w wieku szkolnym. Wydano także Yuri Hime Selection czyli magazyn, do którego trafiły wybiórcze opowieści z Hime oraz kilka nowych, wcześniej niepublikowanych. Zapowiedziano także wydanie Yuri Guide 2007, ostatecznie jednak przesunięte na przyszły rok.

Damsko-damska tematyka zagościła też na dobre w różnorodnych komiksowych magazynach ukazujących się w Japonii. Niestety zazwyczaj ma ona formę mocno erotycznych scenek z udziałem nieletnich bohaterek.
Na rynek trafił tom o wiele mówiącym tytule Lesbian oraz nowy komiks Sachiko Takeuchi – Harenmo Te Iitaimu. Szkoda jedynie, że w mijającym roku nie doczekaliśmy się wydania zapowiadanego nowego komiksu Yamaji Ebine – Ai no Jikan. Pozostaje nadzieja, że trafi on do sprzedaży w 2008.

Jedno trzeba powiedzieć jasno – Japonia dała krok w przód. Więcej yuri i większy szacunek dla czytelnika. Oby ta sytuacja trwała nadal.

Zobacz także:

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *