0

Projekt: klapa

Tekst pierwotnie opublikowany w Komikz nr 7

image084Analizując prace polskich twórców komiksowych, nasuwają się dwa wnioski: niewielka ilość realistycznie narysowanych komiksów obyczajowych oraz niemalże brak publikacji tworzonych przez kobiety i do nich skierowanych. A gdy już pojawi się historia wykreowana kobiecą ręką, zwykle okazuje się klapą jak ma to miejsce w przypadku Projektu: Człowiek.

Czym więc jest ów twór autorstwa Agaty ‘Endo’ Nowickiej? To wydana w grudniu ubiegłego roku, krótka przypominająca raczej książeczkę reklamową niż komiks opowieść o dziewięciu miesiącach z życia autorki, czasie w którym była w ciąży. Fragmenty Projektu: Człowiek były publikowane wcześniej na łamach Wysokich Obcasów. Tutaj jednak zostały poprawione i ułożone w chronologiczną całość.

Na komiks składają się ilustracje oraz kadry czasem pojedyncze czasem nie, utrzymane w tonacji czarno-białej lub kolorowej i przeplatane tekstem. Całość wykonana jest w charakterystycznym dla rysowniczki pikselowym stylu, gdyż mniej lub bardziej realistyczne ilustracje tworzy ona przy użyciu Paint Brusha. Ilustracje ‘Endo’ pasują do internetowego portfolio czy też na okładki pism, do których tworzy. Jednak w Projekcie: Człowiek taki warsztat i historia mająca formę typowo blogowych zapisków, a jedynie przeniesionych na karty komiksu, się nie sprawdziły.
Zgodnie z szumnymi zapowiedziami, miała to być opowieść o ciężarnej kobiecie, w rzeczywistości kobieta owszem jest i to na pierwszym planie, ale jej ciążą i wszystkie związane z nią kwestie przemykają podczas lektury niemal niezauważone. Mamy co prawda w komiksie efekty stanu błogosławionego, jak chociażby powiększone piersi, senność w pracy czy zachciankę pokarmową, ale takie elementy występują rzadko. Autorka-bohaterka stawia bowiem siebie na pierwszym planie, starając się skoncentrować uwagę czytelnika na swoich udziałach w imprezach, tym co lubi nosić, wielkości zakupionego mieszkania czy też treści wysyłanego smsa. Przeciętny czytelnik, nie znający ‘Endo’ osobiście nie będzie zainteresowany tego typu faktami z jej życia. A mające przyjść na świat dziecko? Przypominają nam o nim jedynie ilustracje przedstawiające bohaterkę z dużym brzuchem.
Może gdyby Nowicka zamiast namiastki, zafundowała czytelnikom dłuższą opowieść w której skupiłaby się na przedstawieniu codziennego życia ciężarnej z wszystkimi jego troskami i radościami, więcej czasu poświęciła zmieniającym się relacjom z partnerem, wpływu ciąży na wydajność i układy w pracy, itp., otrzymalibyśmy całkiem interesujący komiks obyczajowy. Ale ograniczanie się do “blogowej narracji” i wynurzeń o mało istotnych informacjach, pogrąża jej pracę.

Projekt: Człowiek to pseudo-artystyczny ekshibicjonizm, w którym autorka obnaża swoje życie prywatne. To uzewnętrznianie się ciężarnej miało być prawdopodobnie sposobem na sukces, ale zamiast tego odebrało prywatność. Ta nieudolność twórcza Nowickiej przypomina postawę Magdaleny Okoniewskiej w jej książce Mój świat jest kobietą. Postawy będącej lekiem na kompleksy autorki.

Premierze komiksu towarzyszyła akcja reklamowa na portalach kobiecych i w środowisku feministycznym. Zastanawia co tak naprawdę było przyczyną rozgłosu zafundowanego temu tytułowi. Czy fakt, że autorką jest kobieta czy może będąca ciągle na czasie tematyka? ‘Endo’ jest tutaj bowiem przykładną Matką Polką Pracującą, sprawnie łączącą pracę zawodową z macierzyństwem i oczywiście nie napotykającą z tego tytułu żadnych przeciwności.

Tomik Nowickiej to przykład komiksu pretensjonalnego, narcystycznego i nastawionego na znajomych jako odbiorców. Komiksu dowodzącego, że nie każdy ma dar do tworzenia w tym medium.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *