0

„Małe Bum” Danaj

male-bum-danajToruńskiemu festiwalowi Majowy Buum Poetycki towarzyszyć będzie wystawa prac Magdaleny Danaj pt. Małe Bum.

Wernisaż odbędzie się 11 maja o godz. 20:00 w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” (ul. Gagarina 37a, Toruń). Wystawa będzie czynna do 20 czerwca 2015.

Magda Danaj – rysowniczka i ilustratorka, autorka bloga „Porysunki”. Zajmuje się również ilustracją prasową, tworzeniem plakatów oraz okładek płyt (związana jest z Nasiono Records). Jej prace pojawiały się m.in w „Przekroju”, „Gazecie Wyborczej”, „Bluszczu”, „Gali”, a także na okładkach książek, płyt oraz plakatach. Dłuższe formy ukazały się w magazynie „Kolektyw”. Jest również Stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska.

Magdalena Danaj w swoich pracach komentuje życie. Ostrymi i ironicznymi komiksowymi rysunkami dotyka współczesności, niełatwych stosunków damsko-męskich, problemów z seksualnością, międzyludzkich relacji i aktualnych zjawisk społecznych. Na pierwszy rzut oka są to lekkie grafiki w uproszczonej formie, ale „Porysunki” mają drugie dno.

Autorka nie stroni od odważnych tematów, a jej prace są cięte, lakoniczne i jednocześnie błyskotliwe. Jej sztuka z pozoru tylko „atakuje” rzeczywistość, karykaturuję ją i nieco wyśmiewa. Tak naprawdę rysunki te są wyrazem największej pasji, z jaką można przeżywać życie i wszelkie „codzienności”. To właśnie zauważanie życiowej ironii i pułapek, dotykanie ważnych spraw, odwaga mówienia o tym, co ludzkie, niekoniecznie ładne i dostojne, jest pasją odkrywania i rozumienia życia. O rzeczywistości i człowieku można mówić i „tworzyć’ z dystansem, przymrużeniem oka a jednocześnie bez ogródek i eufemizmów.

Magda Danaj ostrym i trafnym ostrzem komiksu wymierza cios życiu i rzeczywistości. Nie cios pełen agresji, goryczy i bólu, ale cios pokory i sprawiedliwości. W ten sposób odziera rzeczywistość ze złudzeń, znajdując wszystkie zawarte w niej paradoksy. Z uśmiechem na twarzy obnaża i prezentuje je światu. A my – odbiorcy, internauci, czytelnicy śmiejemy się z samych siebie. Może dlatego jest to tak przyjemne? Magdalena Danaj zatem z wielką pasją przeżywa życie i nadaje mu drugą naturę: komiksowego lustra, w którym może przejrzeć się cały świat. Kurator wystawy: Małgorzata Tarkowska-Kochańska.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *