1

Gejowska ofensywa komiksowa

Tuż po tym jak w trakcie londyńskiego festiwalu Kapow Dan DiDio z wydawnictwa DC Comics poinformował, że jedna z kluczowych męskich postaci zostanie zredefiniowana i dokona coming outu jako gej, odpowiedź z Marvela nadeszła błyskawicznie. Marvel ogłosił, że w przyszłym miesiącu na łamach 51 nr. Astonishing X-Men odbędzie się gejowski ślub Northstara i Kyle’a.

O ile wątek ślubu w X-men nie zaskakuje, tak w mediach rozgorzała dyskusja o tym, kto może być nowym gejem w uniwersum DC. Pojawiły się nawet takie rewelacje jak Superman. Rok temu DiDio twierdził, że jest zwolennikiem nadawania homoseksualnej orientacji nowym postaciom, a nie już istniejącym bohaterom. Jak powiedział pierwszy vice-prezes DC Bob Wayne „wizja DiDio wyewoluowała pod wpływem ostatniej deklaracji prezydenta Obamy (poparcie dla małżeństw homoseksualnych-przyp. red.)”.

Odmieniona postać pojawi się w serii New 52, która sama w sobie jest pewnego rodzaju odwróceniem porządku uniwersum DC.

Zobacz także:

One Comment

  1. Trochę zabawne jest to prześciganie się w gejowskich motywach. Zmiany jakie ma przynieść seria New 52, a do których należny zmiana orientacji jednej z postaci, wcale nie musi wyjść wydawcy na dobre. Rozumiem podjęcie w Batwoman kwestii DADT, ślub w X-Menach i wcześniej w Kevinie Kellerze, będące efektem społecznych i politycznych dyskursów oraz zmian. Ale „dorzucanie” kolejnego geja wydaje mi się działaniem na siłę. W dzisiejszych czasach nie potrzeba geja w komiksie by zszokować / zdobyć nowy target / czy coś tam jeszcze bo geje w komiksach nikogo już nie dziwią. Oczywiście będą głosy „za” i „przeciw” ale to normalne. I na pewno nie będzie to taka skala sprzeciwu jak 5, 10 czy 20 lat temu. Dlatego też niezrozumiały i zabawny jest dla mnie pomysł DC. Nie krytykuję samego wątku późnego coming outu, bo wiemy, że w życiu różnie bywa. Poddaję jedynie w wątpliwość słuszność dodawania geja aby już zmieniająca uniwersum seria New 52 miała je zmienić jeszcze bardziej.

    Przy okazji, ja się pytam, a gdzie kolejne lesbijki? Czy jedna Batwoman i Question wyczerpały już możliwości DC? Czy może jednak obawiają się wydawcy utraty czytelników gdy seksbomba w obcisłym lateksowym kostiumie będąca bohaterką mokrych sennych marzeń czytelników okaże się niezainteresowana mężczyznami?

    Gej nie dziwi, lesbijka jest niedopuszczalna?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *