0

Olga Wróbel gościną w Izraelu

[informacja prasowa]
W dniach 17 – 19 maja 2011 w Izraelu odbędzie się II edycja warsztatów poświęconych komiksowi w polityce. Polskę będzie na nich reprezentować Olga Wróbel.

Konferencja organizowana jest przez The Centre for the Study of European Politics and Society (CSEPS) na Uniwersytecie Ben Gurion, tamtejszy Wydział Nauk Politycznych oraz Israeli Cartoon Museum. Naukowcy i twórcy komiksów z całego świata będą wspólnie zastanawiali się nad zagadnieniami takimi jak: dlaczego komiks może być postrzegany jako „niebezpieczne” medium, w jaki sposób twórczość komiksowa była i jest cenzurowana, jak autorzy radzą sobie z próbami ograniczania wolności wypowiedzi. Dyskusja podzielona zostanie na cztery panele: komiks w strefach wpływów niedemokratycznych reżimów i wiążące się z tym zagrożenia, komiks w krajach okupowanych, komiks queerowy i mechanizm autocenzury, historia komiksu politycznego w Izraelu. Każdy z zaproszonych gości wygłosi 20-minutowy wykład na wybranym przez siebie panelu, na koniec konferencji odbędą się też prezentacje dorobku artystycznego bądź naukowego uczestników.

W zeszłym roku Polskę reprezentowała Agata „Endo” Nowicka, w tym roku do Izraela wyrusza Olga Wróbel, która na panelu o komiksie queerowym zaprezentuje referat „Zakazane słowo: gender w polskim komiksie i jego odbiorze”.

Olga Wróbel, rocznik 1982 – kulturoznawca, rysowniczka i scenarzystka, prowadzi bloga „Odmiany masochizmu”. Obecnie pracuje nad autobiograficznym albumem „Silva rerum”, który ukaże się w 2012 nakładem Centrali.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *