3

Gwiazdkowa polecanka komiksowa

Zbliża się Gwiazdka, czas dawania i otrzymywania prezentów. Książka czy komiks to podarunek uniwersalny, jednak ogrom tytułów może nastręczyć problemów z wyborem tego właściwego. My prezentujemy kilka osobistych i subiektywnych komiksowych propozycji. Tytuły które, naszym zdaniem, byłyby szczególnie udanymi prezentami. Komiksy, które warto (a nawet trzeba) poznać. Z oczywistych względów ograniczyłyśmy się do trzech, wskazując także te nie „dziewczyńskie”.

Katarzyna Hordejuk (filolożka i amerykanistka)
Polecam wydany rok temu komiks Karola „KaeReLa” Kalinowskiego Łauma (kultura gniewu) dla tych, którzy lubią klimaty Gaiman-Koralina, muzykę Johnnego Casha, pogańskie zwyczaje Słowian i folklor Suwalszczyzny.

Prosiacek 1990–2010 (Krzysztof Owedyk, kultura gniewu) to zbiór kultowych komiksów tego autora wydawanych w różnych zinach. Must-have dla wszystkich punx at heart.

Zawsze i wszędzie mogę czytać Calvina i Hobbesa (Bill Watterson, Egmont): o trudnej relacji rodzic-dziecko, kwestiach ekologicznych, podejściu do zwierząt, potędze wyobraźni, odliczaniu dni do emerytury, „szkole życia”, itp. Komiks „Zemsta pilnowanych” pozwoli tym, którzy narzekają na ziąb i opady śniegu zobaczyć ile radości można czerpać z zimy i zainspiruje, być może, do ulepienia bałwana w kształcie np. „ulubionego” polityka.

Sylwia Kaźmierczak (naczelna CG)
Gotham Central cała seria (Greg Rucka, Ed Brubaker, Michael Lark, DC Comics)
Seria której akcja koncentruje się na życiu grupy policjantów z posterunku w Gotham-mieście Batmana. Wbrew pozorom rola superbohatera została zredukowana do minimum, a na pierwszy plan wysuwa się kilku funkcjonariuszy. Polecam szczególnie ze względu na realistyczną i przejmującą historię potrójnie społecznie wykluczonej Renee Montoyi.

Wyszywanki (Marjane Satrapi, Post)
Życie seksualne w Iranie opowiedziane w znakomity, kobiecy sposób. Gorzki humor, ironia, trafne obserwacje, to znaki charakterystyczne twórczości Satrapi.

Prosiacek 1990-2010 (Krzysztof ‚Prosiak’ Owedyk, kultura gniewu)
Jeśli uważasz się za znawcę kultury punk i undergroundowego komiksu, to musisz mieć ten zbiór w swojej kolekcji. Jeśli wcześniej twórczość ‚Prosiaka’ była ci obca, tym bardziej musisz przeczytać co też ciekawego o świecie, ludziach, Bogu mówił autor. A mówił wiele i w bardzo inteligentny sposób.

Kasia Szaulińska (rysowniczka)
Fun Home (Alison Bechdel, timof i cisi wspólnicy&Abiekt)
Nie tylko dla lesbijki, która w dzieciństwie miała problemy z ojcem. Także dla fanów literatury, i ludzi, którzy uważają komiks za sztukę niższych lotów. Ta powieść graficzna jest w stanie przekonać ich, że to nieprawda.

Wykiwani (Alex Robinson, timof i cisi wspólnicy)
Wciągająca intryga, złożony scenariusz i cała gama amerykańskich bohaterów-w tym przebrzmiały rockman, schizofrenik, piękność i kelner o ciętym języku. Historie postaci splatają się w bardzo autentyczną, „męską” historię.

Blankets (Craig Thompson, timof i cisi wspólnicy)
Historia do czytania pod ciepłym kocykiem, w sam raz na długie zimowe wieczory. O traumie dzieciństwa, dorastaniu, miłości i Bogu, narysowane w niepowtarzalnym, przytulnym stylu Craiga.

Marta Tymińska (redaktorka CG)
W swoich gwiazdkowych rozważaniach na temat tego, z czego ucieszyłabym się ja, moi znajomi, albo co zdecydowanie poleciłabym do przeczytania wyłoniły mi się takie dwa tytuły, które albo przyniosły mi bardzo dużo przyjemności albo dały porządnie do myślenia.

Paradise Kiss cała seria (Ai Yazawa,Waneko)
Paradise Kiss to świetnie poprowadzona i do tego naprawdę dobrze narysowana historia o dość nijakiej, sfrustrowanej młodej Japonce poznającej bardzo nieszablonowych rówieśników. Trafia ona bowiem zupełnie przypadkiem w środowisko przyszłych projektantów mody. Historia zaczyna się w bardzo komediowej aurze, ale w miarę lektury historia nabiera powagi zostawiając nas z bardzo fajnym, niekoniecznie szczęśliwym zakończeniem. Świetna, „secesyjna” kreska, dobrze zarysowane postacie, których nie sposób nie lubić oraz ciekawe spojrzenie na Japonię. Lektura tych tomików sprawia mi wiele przyjemności do dziś.

Fun Home (Alison Bechdel, timof i cisi wspólnicy&Abiekt)
Po lekturze Fun Home nie mogłam spać. Jest to tekst wielopoziomowy, pełen nawiązań do literatury i innych tekstów kultury, a do tego jest to autobiograficzna opowieść o autorce oraz jej rodzinie, a przede wszystkim – o ojcu. A. Bechdel dokonuje wnikliwej analizy relacji rodzinnych, próbuje wydobyć ze swojej przeszłości obrazy, które pozwolą na ponowną interpretacje, a co za tym idzie – zrozumienie przeszłości. Wątek homoseksualności bohaterów – kluczowy dla tej opowieści – to w moim odczuciu jedna z najlepiej poprowadzonych opowieści na ten temat. Oprócz tego komiks jest świetnie wykonany pod względem technicznym.

Zobacz także:

3 Comments

  1. Plecam Enki Bilala „Trylogia Nikopola” spotkanie z tak potraktowanym komiksem mocno wyzwoliła moja czytelniczą i rysowniczą wyobraźnię. Interesujące wydało mi się to, jak doświadczenie historii można przenieśc na płaszczyzne komiksu zamknietą klamrą konwencji sci-fi. No i te postaci kobiet!!!Dziwny, oniryczny swiat. Polecam tez Fanka Millera i co nieczęsto się zdarza przy ekranizacjach komiksu film Sin City, jako doskonały miks poetyki komiksu i filmowej fabuły. A na deser Rutu Modan „Rany wylotowe” z bardzo prawdziwymi portretami psychologicznymi bohaterów, narysowana z wielka kulturą plastyczną. A juz tak zupełnie na przyjemne świateczne trawienie „Człowiek Paroovka” Marka Lachowicza świetny rysunek i humor, zawsze wracam do tej historii, gdy ponurośc mnie ogarnia:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *