1

Rysunkowy pokaz już za nami!

Film „Persepolis”, choć czarno-biały, ubarwił czwartkowy wieczór w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Rysunkowej opowieści o dojrzewaniu w Teheranie towarzyszyło spotkanie z ekspertem od komiksu, Bartkiem Biedrzyckim, i znawczynią tematyki irańskiej, dr Sylwią Surdykowską z Wydziału Orientalistyki UW. Wszystko za sprawą Dyskusyjnego Klubu Filmowego Celuloid.

Dlaczego na pokazie filmowym nagle zrobiło się tak komiksowo? Bo „Persepolis” to przecież adaptacja komiksu Marjane Satrapi, Iranki – zawarła ona zresztą w utworze liczne wątki autobiograficzne. A że, nie chcąc poprzestawać jedynie na trafnych obserwacjach obyczajowych, otarła się o tematykę polityczną i kulturalną, obecność przedstawicielki Wydziału Orientalistyki, Sylwii Surdykowskiej, okazała się nieoceniona. Rozmowa, stanowiąca jeden z trzech najważniejszych elementów wydarzeń proponowanych przez DKF (prelekcja – projekcja – dyskusja), przerodziła się we frapującą opowieść na temat Iranu.

Jeśli zainteresowała Was tematyka pokazu, zachęcamy do zajrzenia na http://www.orient.uw.edu.pl/ (strona internetowa Wydziału Orientalistycznego). Pasjonatów tematyki kobiecej z pewnością zainteresuje też portal Fundacji Feminoteka (www.feminoteka.pl) oraz strona internetowa warszawskiej Centry Kobiecej UFA www.u-f-a.pl. Co więcej, serdecznie dziękujemy portalowi Warszawa.pl oraz kawiarni Pochwała Niekonsekwencji za objęcie naszych filmowych działań patronatem.

Jeśli natomiast zainteresowała Was również działalność Dyskusyjnego Klubu Filmowego CEluloid, zapraszamy nie tylko na najbliższy pokaz („Control”, 18.03.2010, godz. 20, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Kredytowa 1), ale także zachęcamy do współpracy (warto w tym celu dołączyć do fanów na fejsbuku lub napisać pod adres: gochapawlak@yahoo.com lub aenbogumil@gmail.com).

Zdjęcia autorstwa Natalii Omarskiej.

Zobacz także:

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *