0

Becla Gabriela

Gabriela Becla (Ur. 08.02.1977 w Bolesławcu). Jestem absolwentką Uniwersytetu Śląskiego filii w Cieszynie kierunek Grafika. Od kilku lat mieszkam i współpracuję ze Zbyszkiem Tomeckim. Mieszkamy w Żorach na Śląsku i wspólnie tworzymy komiksy, grafiki, ilustracje, okładki do książek, plakaty itp.

Jedną z pierwszych naszych publikacji był album komiksowy „Zło”, który swą premierę miał na MFK w 2003 roku. Był to erotyczny horror osadzony w realiach III RP. Tom drugi, skończony w połowie, leżakuje w szufladzie. W międzyczasie rozpoczęliśmy kolejne projekty komiksowe- „Umbra Mortis”( sf, horror) oraz „Wszystkie Dzieci Szalonego Boga”(kryminalny horror, część plansz w kolorze) lecz prace nad tymi komiksami są zawieszone do czasu ukończenia projektu Monte Cassino. Gotowy do publikacji jest zbiór „Opowiadania”( zawiera 13 opowiadań o różnej tematyce). Kolejne opowiadanie „Monte Cassino – Wzgórze Anioła Śmierci” ukazało się w antologii „11/11= Niepodległość” wydanej w 2007 roku. To opowiadanie było zapowiedzią naszego autorskiego projektu trylogii „Monte Cassino”. Tom pierwszy, 124 stronicowy album ukazał się w maju 2009, tom drugi planowany jest na jesień 2010, a trzeci na 2011 rok.

W komiksie , który tworzę i chcę tworzyć interesuje mnie przede wszystkim historia, tematy trudne, będące moim krzykiem i niezgodą na to co widzę, słyszę, na to co mnie otacza.

Oprócz komiksu zajmuję się także rysowaniem storyboardów, tworzeniem grafik, projektowaniem ilustracji, okładek , plakatów. Do tej pory współpracowałam z takimi wydawcami jak: MUZA, ISA, Nowy Świat, Bellona, Szerg, Presto, Fabryka Słów, Prószyński i S-a „Nowa Fantastyka”, Elamed, Magazyn Hip Hop, Zin Zin Press, Kino Polska, RED IT Produkcja Telewizyjna i Filmowa, TV1, Stowarzyszenie Pokolenie, L’infini.

Interesuje mnie nie tylko komiks i projektowanie ale również grafika eksperymentalna, malarstwo, fotografia, design. W wolnych chwilach czytam, oglądam, słucham i gram w gry komputerowe oraz szachy, zwłaszcza te dla trzech osób…

Miałam też kilka wystaw. Pierwsza z nich to wystawa poplenerowa malarstwa studentów w Miejskim Ośrodku Kultury w Bad Freienwalde, Niemcy (2000). Kolejna poplenerowa w Cedynii (2000). Następnie indywidualna wystawa grafik w galerii „Pod zegarem” w Żorach (2002). Były też dwie wystawy naszego duetu autorskiego. Pierwsza to „Rysowane w kadrze”, prezentacja plansz z komiksów Droga, Umbra Mortis, Wszystkie Dzieci Szalonego Boga, Opowiadania, Monte Cassino oraz kilku projektów okładek i ilustracji do książek. Wystawa miała miejsce w Galerii Epicentrum w Jastrzębiu Zdroju (2008). Druga wystawa to „Monte Cassino – Ślązacy w bitwie o Klasztor” która była prezentacją plansz z naszego komiksu Monte Cassino z tomu pierwszego i drugiego. Odbyła się w galerii „Piętro wyżej” w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach (2009).

Więcej o mnie (o nas) możecie zobaczyć na stronie http://www.becla-tomecki.com/

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *