0

Nowy międzynarodowy festiwal komiksu w Polsce

W dniach 4-7 lutego 2010 roku w Poznaniu odbędzie się Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura. Jego organizatorem jest „Centrala”. Jest to pierwsza tak duża inicjatywa komiksowa w Poznaniu, a zarazem kolejna międzynarodowa impreza skupiająca fanów komiksu.

A co o samym festiwalu piszą jego organizatorzy:
Rozwój form i treści kultury komiksowej zasługuje na solidną prezentację i kodyfikację w szerszym niż egocentryczny kontekście. Celem Festiwalu Kultury Komiksowej LIGATURA jest podróż przez labirynty między komiksowymi kadrami i odkrywanie tożsamości współczesnej sztuki tego gatunku, ale i jego genealogii. Komiksowy fenomen ikono-lingwistyczny, jest przez nas postrzegany jako integralny element kultury. W polskim kontekście, istotnym zadaniem LIGATURY jest promocja edukacji wizualnej oraz różnych form wizualnych narracji we współczesnej kulturze i o współczesnym świecie.

Na Festiwal składają się:
Wystawy tematyczne prezentujące dokonania sztuki komiksu w obszarach problematyki społecznej, artystycznej, feministycznej, autorefleksji gatunku.
-„answers without questions” relacje między komiksem a sztukami plastycznymi
-KUS! współczesny komiks łotewski, wystawa Last in the city : http://www.komikss.lv/?section=blog
-współczesny komiks bułgarski
-45-89 Comics behind the iron curtain
-środkowoeuropejski komiks kobiecy (Czechy, Słowenia, Słowacja, Węgry, Serbia, Austria, Norwegia, Polska)
-wystawa autorska Alaxandar Cibotariu Rumunia
– wystawa autorska Alaxandar Zograf Serbia
-wystawa autorska Sara Colaone Włochy
EAST COVER – międzynarodowe targi dla profesjonalistów. Celem targów jest stworzenie w Poznaniu pionierskiej platformy wymiany doświadczeń, prezentacji nowości, udostępniania licencji wydawniczych wydawców i dystrybutorów z całego świata. Podczas targów EAST COVER odbywać się będą też prezentacje wydawców i artystów z Europy Środkowej w formie tzw. pitchingów czyli krótkich, promocyjnych prezentacji projektów przed wydawcami z innych krajów.
Spotkania z najwybitniejszymi artystami komiksowymi z Europy a zwłaszcza z krajów Europy środkowej.
Międzynarodowa konferencja komiksowa „Przestrzenie kultury komiksowej” organizowana przez Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu, Collegium Europaeum Gnesnense UAM i Centralę. BIBLIOTEKA UAM Ratajczaka 44
CHECKPOINTS – przegląd filmów animowanych i dokumentalnych, wykorzystujących elementy języka komiksu i interpretujących ikony kultury komiksowej. KINO MUZA

Comix Grrrlz interesuje szczególnie blok poświęcony środkowoeuropejskiemu komiksowi kobiecemu.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *