11

Antologia lesbijska jeszcze przed końcem roku

image0821Już za nieco ponad miesiąc ukaże się pierwszy w Polsce zbiór stanowiący kompilację komiksów o lesbijskiej tematyce. Bostońskie małżeństwa, bo taki tytuł nosi antologia, oficjalną premierę będą miały 20-go listopada podczas poznańskiego festiwalu No Women No Art. Zbiór zawiera prace stworzone przez artystki i artystów z Polski, dla których temat przewodni, mimo pewnych kontrowersji jakie wywołał, nie był przeszkodą do zaprezentowania swoich warsztatowych umiejętności, a przede wszystkim pokazania różnych punktów widzenia na queerowe zagadnienia.

Spośród nadesłanych prac wybraliśmy dziewięć, które znajdą się w antologii. Lista autorów poniżej:
Agata Łaguniak – Para
Szczepan Atroszko – Przegląd
Przemysław Szymczak – Listy
Marta Zabłocka – Bez tytułu, Stałość w uczuciach
Katarzyna Szaulińska – Coming out czy scrubbing in
Agnieszka Weseli, Beata Sosnowska – Martwe ptaszki
Marcin Podolec – Kapitan Sheer i przystań
Anna Czerwińska, Soizick Jaffre – PL
Robert Adler dodał od siebie pin-up’a.

Pomysłodawcą zbioru jest strona Comix Grrrlz, współwydawcą Dolna Półka.
Patroni publikacji: Komiksomania, Zadra, Feminoteka.pl, Yuri.pl, innastrona.pl, UFA

Zobacz także:

11 Comments

 1. Okładka miała nie być komiksowa i taka jest. Spełnia swoją funkcję.
  A co do tego czy ładna czy nie. De gustibus…

 2. Rzeczywiście, teraz okładka jest super!

 3. nie wiem czy to kwestia mojego, bynajmniej nie specjalnie heteryckiego, gustu ale myślę że obecną (niebieską) okładkę bardzo adekwatnie skomentował kolega „wygląda jak okładka polskiej kasety z lat 80. Bostońskie Małżeństwa, prawie jak Tercet Egzotyczny”.
  serio, przeglądając same okładki, co często robię w komiksowych nawet bym tego nie ruszył, mimo że ze względu na treść pewnie kupie.

 4. O, autor jednego z bardziej seksistowskich blogów komiksowych dodaje pin-up’a do Antologii Lesbijskiej pod patronatem Zadry, Feminoteki i UFY. Śmiesznie.

 5. a mi się okładka podoba. ciekawa jestem za to zawartości. treść wokół czego oscyluje?

 6. harc-> Pisałam już, że okładka miała być nie komiksowa i taka jest. A co zaś tyczy się tytułu, to jeśli masz chociaż minimalne pojęcie o historii safizmu, tytuł BM powinien być dla ciebie oczywisty. Jest o wiele oryginalniejszy niż przykładowo mocno ograne „dykes stories” czy nieadekwatne „lesby w akcji”.

  wonder-> Chyba brak ci dystansu do działalności jednego i drugiego.

  gałka-> Wokół lesbianizmu ;) Kup i się przekonaj :)

 7. Louise – nie mam praktycznie żadnego pojęcia na temat ‚historii safizmu’ do tego stopnia że musiałem sprawdzić znaczenie tego słowa, a tytuł może i jest o wiele oryginalniejszy ale też jak widać osobom spoza środowiska nic nie mówi, kwestia priorytetów i targetu jak mniemam.

 8. Harc – antologia jest rzeczywiście skierowana przede wszystkim do środowiska LGBT. Jednak przy doborze samego tytułu target nie był brany pod uwagę. Tytuł miał nawiązywać do treści i być oryginalny i to wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *