0

Kilka pytań do: Akiko Morishima

image036Kolejna odsłona cyklu „Kilka pytań do…”. Tym razem przepytaliśmy Akiko Morishimę, twórczynię znaną z wydanego przez Ichijinshę Rakuen no Jouken oraz nowelki opublikowanej w antologii Yuri Monogatari.

1. Comix Grrrlz: Manga i seria „Sailor Moon” była swego czasu bardzo popularna na całym świecie. Występuje tam też jedna z par, które zapoczątkowały boom na yuri. Jaki jest twój stosunek do tego tytułu?

Akiko Morishima: Mam ulubioną parę w „Sailor Moon”, ale to nie jest wystarczający powód by być wielkim fanem serii. „Sailor Moon” to, jak mawiają. „pierwszy komiks o dziewczynie wojowniczce, stworzony przez dziewczynę (autorka Naoko Takeuchi), dla dziewcząt”. Imponowało mi to i się z tą opinią zgadzałam. Dziewczyny nie są tutaj chronione przez chłopaków, księżniczka chroni księcia i ludzi! Wojowniczki Czarodziejki są bardzo silne, piękne, uczynne. Miałam bardzo pozytywne odczucia, gdy je oglądałam.

2. CG: Opowiedz nam coś na temat swojej pracy dla wydawnictwa Ichijinsha, pracy dla „Yuri Shimai” i „Yuri Hime”.

A.M.: Bardzo się cieszę, że udało mi się zrealizować moje marzenie. Wcześniej, przed pojawieniem się „Yuri Shimai”, nie rysowałam historii o miłości między dziewczętami. Dopiero pojawienie się magazynu na rynku otworzyło mi nowe możliwości. Wciąż nie jest prostą sprawą tworzyć historie yuri dla innych czasopism.

3. CG: Twój zbiorek „Rakuen no Jouken” jest bardzo popularny, także wśród fanów z Zachodu. Czy spotkałaś się z jakimiś szczególnymi dowodami sympatii dla twojej twórczości na niwie yuri/shoujo-ai?

A.M.: Niektórzy fani z zagranicy przysyłają mi e-maile z wrażeniami po lekturze moich opowieści. Bardzo im za to dziękuję.

4. CG: Słyszałam, że współpraca z Ericą Friedman nad jej projektem „Yuri Monogatari” to trudna sprawa, ale dostarcza dużo ważnych doświadczeń. Czy to prawda? Co możesz powiedzieć o swojej pracy nad „Yuri Monogatari”?

A.M.: Tak, to prawda. Narysowałam opowieść będącą japońską legendą. Bardzo dobrze tworzyło mi się tę historię, gdyż uwielbiam yuri i japońskie dziedzictwo kulturowe.

5. CG: Czy pracujesz teraz nad nowym komiksem nie będącym opowieścią o dziewczęcej miłości?

A.M.: Tak. Tematem tej pracy nie jest yuri, choć możliwe, że lesbijki pojawią się w obsadzie. Dla mnie jest to bowiem zupełnie naturalne, że kobieta kocha kobietę.

CG: Dziękuję za rozmowę.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *