0

Krótka relacja z 18. MFK

Comix Grrrlz reprezentowane przez dwie redaktorki, było obecne na tegorocznym 18. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu. Rezultatem jest krótkie sprawozdanie z najważniejszych i najbardziej odpowiadających profilowi strony wydarzeń.

Tegoroczny Festiwal obfitował w znacznie ciekawszy program niż edycja ubiegłoroczna, zmieniła się również nieco lokacja imprezy. Giełda została przeniesiona do sąsiedniego budynku. Zaowocowało to o wiele większą przestrzenią handlową, lecz niestety nie dopisali wystawcy. Dało się odczuć szczególnie brak albumów z USA, oryginalne TPB stanowiły zaledwie kilka procent z ogółu wystawianego towaru. Wśród oferowanych komiksów, z pozycji interesujących CG można było nabyć m.in.: Tank Girl, Jenny the Sparks, Exit Wounds, Death, książeczki Emily the Strange i inne. Brak było komiksów japońskich spod szyldu yuri i shoujo-ai.

Na MFK odbyło się kilkanaście komiksowych premier, a wśródnich Elektra Żyje Franka Millera oraz Marzi Marzeny Sowy i Sylvaina Savoia. Krótka relacja ze spotkania z tymi ostatnimi poniżej. W niedzielę uczestnicy Festiwalu mogli posłuchać i zadać pytania także Aleksandrze Czubek-Spanowicz, której praca Buty zostanie wydana pod koniec października nakładem wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy. Niestety nie byłyśmy obecne na tym panelu.

Spotkanie z Marzeną Sową i Sylvainem Savoia rozpoczęło się zgodnie z terminem. Wbrew wcześniejszym przewidywaniom co do liczby uczestników, sala była prawie pełna. Twórcy okazali się niewzykle sympatycznymi osobami. Marzena Sowa ujmowała szczerością i pasją z jaką opowiadała o swoim komiksie.

Marzi powstała za namową Savoia, pod czytelników francuskich. Jako, że we Francji znane są głównie wielkie daty dotyczące polskiej historii, komiks miał być opowieścią o zwykłym życiu, dodatkowo uzupełniającą informacje o PRLu, jakie przekazywały tamtejsze gazety. Savoia zasugerował też wydawnictwo do jakiego powinni zgłosić się ze swoim projektem. Sowa zapytana czy nie została posądzona o kłamstwa w scenariuszu, powiedziała, że do tej pory się z taką opinią nie spotkała.Wielu francuskich czytelników było jednak zaskoczonych sytuacją panującą wówczas w Polsce. Przynosili więc na spotkania z autorką delikatesy, przekonani, że wciąz ich jej brakuje.

Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się także co nieco o rysowniku. Sylvain Savoia rysuje od około 15 lat. Debiutował komiksowym westernem. Poza Marzi, ma też na swoim koncie pięciotomowy Nomad i policyjną serię Al Togo. Rysując Marzi korzystał z materiałow dostarczonych przez Sowę – ilustracji, zdjęć samochodów, budynków, itp.
Komiks ma być kontynouwany i zamknąć się w ośmiu tomach. Scenarzystka nie chciała jednak zdradzić jaki okres jej życia będą obejmować kolejne woluminy.

Tegorocznemu festiwalowi towarzyszyły także pokazy przedpremierowe filmu Persepolis Marjane Satrapi i Vincenta Paronnauda. Więcej o tej filmowej adaptacji – wkrótce.

foto001 foto002 foto003 foto004

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *