1

Kilka pytań do: Eriko Tadeno („Works”)

image064W drugiej odsłonie cyklu „Kilka pytań do” odpowiedzi udziela japońska scenarzystka i rysowniczka queerowych komiksów Eriko Tadeno, znana m.in. z wydanego w USA zbioru Works.

1. Comix Grrrlz: Jak doszło do publikacji „Works” po angielsku? Czy planujesz dalszą współpracę z ALC Publishing?

Eriko Tadeno: To Erica Friedman zapoczątkowała naszą współpracę. Wraz z Yuriconem najpierw wkroczyła na japoński rynek, by następnie zakupić prawa i wydać mój komiks.
„Works” ma być w przyszłości ponownie wznowione przez ALC.

2. Comix Grrrlz: Bohaterki i ich działania są w Twoich komiksach bardzo naturalne. Czy opierasz je na prawdziwych kobietach czy może własnym życiu?

Eriko Tadeno: Jestem kobietą i lesbijką. Dlatego moje życie znajduje odzwierciedlenie w kreowanych przeze mnie bohaterkach. Mało tego. Moje znajome również służą za modelki dla postaci. Portret lesbijki powstający w mojej głowie ma być z założenia jak najbardziej realistyczny.

3. Comix Grrrlz: Publikowałaś w pismach takich jak „Mist” i „Phryne”. Teraz nie ma ich już na rynku. Czy w Japonii istnieją magazyny, gdzie autorki mogą publikować swoje queerowe komiksy?

Eriko Tadeno: Niestety, obecnie jedyne to „Yuri Hime”, gdzie publikowane urocze historie skierowane są także do mężczyzn.

4. Comix Grrrlz: Jakie plany na przyszłość masz jako artystka?

Eriko Tadeno: Przygotowuję performance, jednocześnie rysując. To trudne by wyrazić swoją tożsamość używając do tego celu rysunku i własnego ciała.
Chciałabym też w przyszłości nakręcić film.

Zobacz także:

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *